Provedba projekta „Hrvatski izumitelji – Faust Vrančić“ u Rajevom Selu

U Područnoj školi u  Rajevom Selu realiziran  je projekt pod nazivom Hrvatski izumitelji – Faust Vrančić povodom Svjetskog dana izumitelja koji se obilježava 9. studenog.

U projektu su sudjelovali učenici 2.k, 3.k i 4.k. razreda sa svojim učiteljicama Dinkom Buljević i Marinom Vidaković te predškolci sa svojom odgojiteljicom Marijom Župan. Projektni dan započeli smo igrom Zagonetna vrećica. U vrećici su se nalazili predmeti: žarulja s volframovom žarnom niti, kemijska olovka, baterijska lampa, prazna kutija lijeka, vrećica vegete, kravata, slika otiska prsta, daljinski upravljač, termos boca i deterdžent za pranje rublja. Učenici su trebali izvaditi, opisati i prepoznati predmete te odrediti što im je zajedničko. Kroz ppt prezentaciju upoznati su s poznatim hrvatskim izumiteljima i njihovim doprinosima čovječanstvu. Naučeno su ponovili u wordwallu. Potom su glasovali za, po njihovom mišljenju, najkorisniji izum. Rezultate glasovanja prikazali smo plakatom. Učenici su se posebno bavili izumom Fausta Vrančića te su se i sami okušali u izradi padobrana. Posebno zanimljivo bilo je puštanje padobrana. Temu izumitelja povezali smo s poznatim crtanim likom Baltazarom koji svojim izumima pomaže svima koji mu se obrate za pomoć. Pogledali su animirani crtani film Profesor Baltazar – Viktorov jajomat i ukratko ga analizirali. Zatim su trebali osmisliti svoj izum (imenovati ga i opisati namjenu). Predškolci su imali zadatak nacrtati svoj izum. Potom su predstavili izume. Po drugi je puta uslijedilo glasovanje. Ovoga puta za izum koji bi se trebao realizirati. Učenici su potaknuti na objektivnost te su svoj glas trebali dati onom izumu za koji smatraju da bi koristio ljudima. Učeničke izume zalijepili smo na plakat. Pohvala učenicima za aktivno sudjelovanje u svim aktivnostima!

a1.jpg (62.63 KB)
a2.jpg (181.23 KB)
a3.jpg (125.00 KB)
a4.jpg (126.92 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 9. 11. 2022.

« Svibanj 2024 »