Dan dječjih knjižnica kroz kreativnost u knjižnici – izrada taktilnih slikovnica

Učenici 6.a razreda OŠ „Antun i Stjepan Radić“ iz Gunje u Mjesecu školskih knjižnica na molitvenom danu „Milijun djece moli za mir“ posjetili su svoju školsku knjižnicu. Tom prigodom školska knjižničarka dr. sc. Anita Tufekčić priredila je za njih kreativnu radionicu – izrada taktilnih slikovnica o prijateljstvu. Školske knjižnice su neiscrpna vrela znanja i informacija, zabave i druženja, koja idu ukorak s vremenom.
Učenici su bili podijeljeni u dvije skupine i izrađivali svoju slikovnicu po poznatoj basni „Lav i miš“ koja govori o prijateljstvu lava i miša. Svi su zajedno surađivali i pomagali jedni drugima, upotrijebili sve materijale i napravili dvije taktilne slikovnice.
Taktilna slikovnica u osnovi je namijenjena slijepoj i slabovidnoj djeci, ali izaziva veliki interes te otvara mnoga pitanja i kod videće djece. Taktilna slikovnica potiče razmišljanje, jača emocionalne i socijalne vještine te uživljavanje u iskustva drugih i može poslužiti i kao motivacija za razgovor o problemima s kojima se djeca susreću u svom svijetu. Prikladna je za razgovor o različitim emocionalnim stanjima, prijateljstvu i vlastitoj dobrobiti.

z_1.jpg (137.35 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 17. 10. 2023.