Dani medijske pismenosti u 7.c razredu

U sklopu obilježavanja Dana medijske pismenosti danas je u knjižnici održana radionica na temu: Medijske kartice u radu s djecom. Radionicu je održala školska knjižničarka Anita Tufekčić u suradnji s nastavnicom informatike Mašom Budimski Voloder u trajanju od dva školska sata. Medijske kartice su plastificirane i predstavljene učenicima. Na početku sata učenicima je postavljeno pitanje: Kojim se medijima najčešće služe danas? Svaki učenik trebao je izabrati po 3 kartice (sveukupno ih je bilo 40). Na osnovi izabranih kartica formirali smo grupe unutar razreda: TIKTOK, WHATSAPP, SNAPCHAT, INSTAGRAM. Predstavnici svake od grupa iznosili su svoje mišljenje i čemu im služi određena aplikacija i zašto ju uopće koriste. Učenici su se izjasnili da TikTok koriste za zabavu i edukaciju. WhatsApp koriste za komunikaciju s rodbinom i prijateljima dok Snapchat koristi većina razreda i služi im kao kanal za komunikaciju unutra grupa koje su sami kreirali. Djevojčice su se izjasnile da Instagram koriste za poruke i zvanje ali iz za story objave. Osim svima poznatih medija, na medijskim karticama su se nalazili i pojmovi koji učenicima nisu bili ni važni ni poznati, a odnose se na medije koje su koristili njihovi roditelji (VHS kaseta, walkmen, tamagotchi, dijapozitiv, pisaća mašina, vinil ploče itd.) Svaki pojam učenicima je objašnjen.

S obzirom da je knjižnica mjesto medijskog obrazovanja, osim što radimo s knjigom radimo i s medijima. Učenici su dobili zadatak: izraditi video na temu: Djetinjstvo nekada/djetinjstvo sada. Trebali su sami osmisliti kratki sinopsis (kratak sadržaj filma). Jedna grupa je pri izradi koristila aplikaciju CapCut a druga grupa učenika je izrađivala animirani crtani u aplikaciji Stop Motion Studio.
Učenici su radili u paru i uspjeli su napraviti kratke filmove u trajanju od 30 sekundi. Svi filmovi su analizirani od strane knjižničarke oslanjajući se na ono što je najbolje (ideja), a onda i tehnički nedostaci i i uvodna špica. Učenici su napravili sveukupno 7 filmova.Radovi učenika dostupni su na poveznici:
Nastale video uratke učenici će poslati i svojoj nastavnici iz informatike kako bi dobili ocjenu iz uređivanja i prezentiranja digitalnog sadržaja.

m_1.jpg (289.99 KB)
m3.jpg (259.50 KB)
m4.jpg (329.10 KB)
m5.jpg (282.98 KB)
m6.jpg (298.25 KB)
m7.jpg (199.61 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 8. 5. 2023.