Otvorena učionica budućnosti

Projektu Učionica budućnosti u Hrvatskoj pridružuje se i Osnovna škola Antuna i Stjepana Radića u Gunji. Naša škola, nakon iscrpne obnove nakon ovogodišnjih poplava, postala peta po redu škola s otvorenom Učionicom budućnosti, koja omogućava interaktivno učenje uz podršku najnovijih informacijskih tehnologija.

Zajednički projekt CARNeta i tvrtke Samsung Electronics, uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, time se uspješno nastavlja i postavlja temelje za školsku godinu 2014./2015., moglo se čuti tijekom predstavljanja.

- S velikom radošću i zahvalnošću zbog odlične suradnje kao i dolaska danas pozdravljam našega ministra gosp. Vedrana Mornara, moje, već  bih mogao reći prijatelje i izuzetne suradnike CARNetovce, uvažene goste - predstavnike tvrtki koje su evo prepoznale naše potrebe, ali vjerujem u nama vidjeli i potencijal koji može dati svoj doprinos u unaprjeđenju rada sa suvremenim alatima za izvođenje e nastave. Meni je teško sa sigurnošću nabrojati sve tvrtke i reći što su sve učinili za nas, ali želim reći da je ovo zaista prekrasna stvar, cijela Hrvatska pa i šire udružila se kako bi nama dali potporu, što nam je posebno bilo potrebno u prvim danima. Ova donacija naravno ima veliku materijalnu vrijednost, ali za mene je također važno i to što moji učenici s ovim alatima imaju istu ili veću šansu za napredovanje i školovanje čak i u odnosu na znatno razvijenije sredine – rekao je prof. Stipica Mišura, ravnatelj osnovne škole u Gunji.

- Raduje činjenica da se u Osnovnu školu Antuna i Stjepana Radića u Gunji vratilo 310 učenika. Vlada Republike Hrvatske uložila je u obnovu 12 školskih objekata koji se nalaze na području stradalom u poplavi 11 milijuna kuna, a obnova škole u Gunji bio je jedan od prioriteta države. Svakako moram pohvaliti i napore ravnatelja i nastavnika, kao i partnera  koji su se na vrijeme priključili obnovi, što za rezultat  ima i otvaranje nove Učionice budućnosti. Zahvaljujući toj donaciji učenici i nastavnici Osnovne škole Antuna i Stjepana Radića mogu koristiti najnovije tehnologije u obrazovanju – naglasio je prof. dr. sc. Vedran Mornar, ministar znanosti, obrazovanja i sporta.

Učionica budućnosti u Osnovnoj školi Antuna i Stjepana Radića u Gunji također je opremljena nastavničkim tabletom, 30 učeničkih tablet računala i pametnom pločom, što omogućava interaktivnu razmjenu znanja. Sustav je prvenstveno namijenjen učenicima viših razreda osnovne škole te srednjoškolcima. Nastavnicima omogućava trenutno dijeljenje pratećih informacija, bilježaka sa predavanja te trenutan uvid u učeničko razumijevanje pojedinog predavanja. Mogu dijeliti sadržaj na interaktivnoj, pametnoj ploči, te uz svega nekoliko „klikova“ poslati na učeničke tablete. Učenici i nastavnici mogu voditi bilješke s predavanja, podcrtavati ključne informacije ili crtati, kako na tablet računalima tako i na pametnoj ploči. Nastavnici vrlo brzo mogu provjeriti razumiju li učenici predavanje, uz kratke kvizove znanja, ankete i raspravu.

- Danas je lijepo biti ravnatelj CARNeta. Otvaranje učionice budućnosti u OŠ Antuna i Stjepana Radića u Gunji rezultat je tromjesečnih napora i zalaganja cijele ekipe djelatnika CARNeta, Samsunga, naših partnera i donatora te škole kako bi nastava ove jeseni počela na vrijeme i u obnovljenoj školi. Nakon poplave cjelokupna računalno-komunikacijska oprema škole, kao i veći dio škole, bili su potpuno uništeni. Na inicijativu mojih djelatnika obišli smo školu i odlučili pomoći najbolje kako znamo - radom, opremom, treningom i na sve ostale načine kako bi škola na vrijeme obnovljena dočekala početak školske godine. Brojni partneri su nam se nesebično pridružili u ovoj inicijativi, radilo se i preko vikenda, tako da danas možemo ponosno pokazati rezultat našeg rada cijeloj hrvatskoj javnosti. Uz samu Učionicu budućnosti, i ostala oprema koju smo postavili u školi omogućit će ovim učenicima obrazovanje 21. stoljeća - istaknuo je ravnatelj CARNeta g. Zvonimir Stanić.

Nakon poplava cjelokupna računalno komunikacijska oprema škole obnovljena je donacijom Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet i njezinih partnera, čime škola u Gunji u novu školsku godinu ulazi kao jedna od najmodernijih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. Škola u Gunji je, nakon temeljite građevinske obnove, opremljena i sa 16 projektora, žičanom i bežičnom računalnom mrežom, sustavom za višemedijsko komuniciranje te senzorima za različita mjerenja, kroz donacije domaćih informatičkih tvrtki. Dodatno, prijavom na javni natječaj za Programe potpora Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, cilj je osigurati obnovljenu opremu za računalnu učionicu i zbornicu, što uključuje i tablete za 50 zaposlenih nastavnika, uz implementaciju sustava e-Dnevnik, što će nesumnjivo pomoći u podizanju kvalitete provedbe nastave na još višu razinu.

- Obrazovanje je jedan od temeljnih pokretača svake zemlje. Shvatili smo koliko su naši životi postali digitalni i u kojoj mjeri digitalna tehnologija igra ključnu ulogu u profesionalnom svijetu, u svim područjima industrije. Danas ovdje vidimo kako se stvara nova okolina za obrazovanje u Hrvatskoj, gdje su učenici u mogućnosti učiti i komunicirati online putem, uz pomoć najsuvremenijih digitalnih pomagala - zaključio je Seho Kim, predsjednik Uprave Samsung Electronics Adriatic i dodao - S inicijativom Učionice budućnosti, vjerujemo da će mlađe generacije, koje će biti pokretač radne snage za 10 godina u Hrvatskoj, biti osnažene kreativnošću i konkurentnošću.

objavio: Stipica Mišura   datum: 15. 9. 2014.